Abdullah Anar

 • Tuzla'da Ölümleri İş Güvenliğiyle Önlemek Ödemekten Kolay

  Artık iyileştirme zamanı. Bunun için iş güvenliğinin önleyici olduğunu, önlemenin ödemekten kolay olduğunu sürekli tekrar edelim. Bununla kalmayıp artık ücret talepleri kadar iş güvenliği talebini de Tuzla'da ve her yerde sesli olarak dile getirelim.

 • 27 Mayıs'ın Ardından: Darbe Korkusu

  Darbe en kaba hali ile halkın yönetiminde zaafları olduğunu gören silahlı kuvvetlerin silahından ve hiyerarşisinden aldığı güç ile demokrasiyi ortadan kaldırmasıdır. Bilindiği üzere böyle dönemlerde işçi haklarından söze edilemez.

 • Başka Bir Dünya Öbür Dünya Olmasın

  Bu sorunun asıl tetikleyicisi olacak işçi kuruluşlarının bugüne kadar ki hiçbir taleplerinde meslek hastalığının yüzde bir oranında tespitinin ele alınmayışı çok düşündürücü. İşçi sendikalarının meslek hastalığı direniş argümanları ne zaman olacak?

 • Özgür Yazılım: Tehdide İtaat Etmemek

  Tehdit ekonomisinin itaat paradigması özgür yazılımcılar tarafından bozuldu. Özgür yazılım bir tehdit içermez. Bilgi, ürün size paranızın/gücünüzün ölçüsünden, kimliğinizden bağımsız olarak sunulur. Sizin katkınızla ürün fiziken de sizin olur.

 • Eğitim Başlıyor, Ticaret de...

  Özgür yazılımcılar için eğitim ticari bir fırsat değil. Onlar için eğitim merak ettikleri anda başlıyor. Bu merak ürünü tanıma, işlevi anlamaya çalışma ve etrafı bu anlamda dinlemeyle sürüyor ve hiçbir kağıt parçası sizi herhangi birisi yapmaya yetmiyor.

 • Tehdit Ekonomisinin Büyük Halkası

  Halkların özgür yazılımı kendi yerellerinde geliştirmeleri gerekiyor... Hem küresel aklın katkısını yerelinize taşıyacaksınız, hem de küresel merkezlere gücünüzü akıtmayacaksınız...Sahip olma sözcüğünün belki en güzel hali özgür yazılıma sahip olmanızdır.

 • Bakkalınızdan Linux İstemeye Başlayın

  Başka bir dünya yok. Mümkünse bu dünyada başka bir yaşamı birlikte kurgulayacağız. Doğal ekolojiye benzeyen özgür yazılım eko sistemi incelemeye değer. Şimdi bilimin yöntemini bilimden daha çok sahiplenen özgür yazılımcılara destek olma zamanı.