Doğa ve yaşam savunusunun sınır tanımayan anlayışıyla, yeryüzünün bir bütün ve tüm canlıların yaşam hakkı olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz. İnsanlığın ve doğanın ihtiyacı daha fazla bomba, daha fazla kimyasal, daha fazla ölüm değildir.

Biliyoruz ki doğanın can çekiştiği bu sürece, kapitalizmin savaş politikalarıyla gelindi. Yakın tarihte tüm dünyada yüz milyona yakın insanın öldüğü ve silah üretiminin ortaya çıkardığı ekolojik yıkımın büyük sorunsalıyla karşı karşıyayız.

 13 Kasım 2022’de İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde patlatılan bomba sonrası ortaya çıkan bulgulara ve çelişkilere rağmen, gerçeklerin açığa çıkmasına olan direnç, iktidarın açlık ve yoksulluk artarken dahi savaş ve saldırma politikasındaki inadını gösteriyor.

Seçimlere yaklaşırken, iktidarın, 2015 sürecindeki gibi “Suriye tarafından buraya 8 füze atar, savaş gerekçesini üretiriz” anlayışında olduğunu büyük bir endişeyle görmekteyiz. 

İktidar, her kaybediş sürecini savaş politikalarıyla ve halklara bombalar yağdırarak geçiştirme çabasındadır.

19 Kasım gecesi Rojava’ya karşı başlatılan ve devam eden hava saldırılarında şu ana kadar hastanelerin, sağlık ocaklarının ve elektrik tesislerinin vurulduğunu, onlarca sivilin hayatını kaybettiğini, yüzlerce insanın yaralandığını ve tabi ki sayısı belirsiz hayvanın zarar gördüğünü öğrenmiş bulunuyoruz.

İktidarını kanlı savaş politikalarıyla ayakta tutmaya çalışan ve ezmeyi gözüne kestirdiği halklara soykırım denemeleri yapan bu iktidara karşı, sesimizi hakikatten yana kullanmakta kararlıyız.

İktidar özellikle sosyal medyada savaş karşıtı açıklamaları trol ordusuyla baskılayarak, işlenen savaş suçlarını saklamaya çalışmaktadır.

Doğanın ve yaşamın en temel ihtiyacının barış olduğunu bilen biz doğa ve yaşam savunucuları, iktidarın savaş politikalarının ve bugün gerçekleştirilen Rojava saldırısının karşısında, barışın ve halkların kardeşliğinin yanındayız.

Barıştan yana söz söylenilmesinin önüne geçmeye çalışan iktidarın bu kirli politikalarına karşı, muhalefet partilerini, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarını, ekoloji örgütlerini, ulusal ve uluslararası alandaki tüm doğa ve yaşam savunucularını cesaretle hakikati ve BARIŞI savunmaya çağırıyoruz.

#SavaşaHayır

SAVAŞA KARŞI YAŞAM İÇİN İMZACILAR:

Anarka
ArÇeP Artur Çevre Platformu
Bakırtepe Çevre Platformu
Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu
Burhaniye Çevre Platformu
Bursa Su Kolektifi
Çevre Mühendisleri Odası
Demokratik Bölgeler Partisi Ankara Danışma Bürosu
Doğanın Çocukları
Eko Anarşi Blog
Ekoloji Birliği
Ekoloji Derneği (Amed)
Ekoloji Politik
GEYDER Gökova Ekolojik Yaşam Derneği
Halkevleri Kent Ekoloji Çalışma Grubu
HDK Ankara Yürütme
HDK Çanakkale Ekoloji Meclisi
HDK Ekoloji Meclisi
İklim Adaleti Koalisyonu
Karakoçan Dayanışma İnisiyatifi
Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
Malatya Çevre Platformu
Mardin Ekoloji Derneği
Mezopotamya Ekoloji Hareketi
Muğla Çevre Platformu MUÇEP
Munzur Çevre Derneği
Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
Polen Ekoloji Kolektifi
Sürdürülebilir Yaşam Derneği
SYKP Ekoloji Komisyonu
Tarlabaşı Dayanışma
Validebağ Savunması
Van ÇevDer
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Yeni Foça Forum
Yeryüzü Ekoloji Kolektifi
Yeşil Adalet Platformu Berlin
Yeşil Direniş Ekoloji
Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi
Yeşil Sol İklim Krizi Çalışma Grubu
Yeşil Yaşam İnisiyatifi
Zilan Ekoloji Platformu
78'liler Derneği Ankara Şubesi