Bolivya'da yeni sol hükümet, sömürgecilik ve cinsiyetçilikle mücadelede çokuluslu yaklaşımını ve önceliklerini yansıtmak için dünyanın ilk Kültürler, Sömürgecilik ve Patriyarkiden Kurtuluş Bakanı'nı atadı.

Yerli lideri, feminist ve Bolivya Ulusal Çiftçi Konfederasyonu ile Bolivya Yerli Köylü Kadınlar Ulusal Konfederasyonu aktivisti Sabina Orellana and içerek göreve başladı. Orellana, Bolivya'da kadınlar ve yerliler için eşitlik mücadelesinde ön saflarda yer aldı.

 

Eski Kültür Bakanlığı, yerli karşıtı faşistler tarafından, Bolivya'nın ilk Yerli başkanı Evo Morales'i deviren ABD destekli darbeden sonra kapatılmıştı. Bolivya, Latin Amerika'da yerli nüfus oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri ve darbe döneminde yerli halka karşı aşırı sağ ve devlet şiddetinde artış görüldü.

Orellana konuşmasında, bakanlığın "sömürgecilikten ve pariyarkadan arındırılmış, kökleriyle ve büyük kültürel zenginliğiyle gurur duyan bir vatan" için çalışacağını belirtti. İlk adım olarak, bakan Orellana, Kültürler Arası Bakan Yardımcısı olarak Cergio Prudencio'yu ve Sömürgecilik ve Patriyarkiden Kurtuluş Bakan Yardımcısı olarak Pelagio Condori'yi görevlendirdi.

Kaynak:

https://www.periodicobolivia.com.bo/sabina-orellana-asume-el-ministerio-de-culturas/